MDFlam Suntalam Nedir?

folder_openBlog
commentYorum yapılmamış

MDFlam Suntalam Nedir?

MDFlam Suntalam Nedir?: Mobilya ürünleri, başta ev ve çalışma alanları olmak üzere hayatın hemen hemen her noktasında kullanılan önemli malzemelerin başında gelir. Farklı ihtiyaçlara cevap verebilmek ve kullanım alanını farklılaştırmak adına mobilya imalatında kullanılabilecek farklı yapıda birçok malzeme bulunur. Bu malzemeler başta kullanılacak alan olmak üzere dayanıklılık, kullanım ömrü, sertlik derecesi, maliyet ve kaplama şekli gibi birçok farklı açıda da birbirlerinden ayrılırlar. MDF ve sunta ise mobilya imalatında ve diğer ahşap malzemelerin yapımında en sık kullanılan iki malzeme olarak karşımıza çıkar.

MDFlam Nedir?

MDF, ilk olarak 1960’lı yıllarda kullanılmaya başlayan ve karakteristik özellikleri nedeniyle oldukça sık tercih edilen özel bir ahşap hammaddesidir. MDF’nin (Medium Destinity Fiberboard) kelime anlamı ise orta yoğunluklu levhadır. Atık ahşap parçalarının özel teknikler kullanılarak toz haline getirilmesi ve yapıştırma özelliğine sahip kimyasallar eşliğinde preslenmesi ile üretilen MDF, diğer birçok ahşap hammaddesine göre daha yüksek dayanım oranına sahiptir. Boşluksuz bir yapıda olması, MDF’nin su ve neme karşı dayanımını da artırır. Bu nedenle günümüzde mutfak ve banyo mobilyalarının çok büyük bir bölümünde öncelikli olarak MDF tercih edilir. MDF’yi avantajlı kılan bir diğer nokta ise çeşitli kaplama ve boyama çeşitlerine oldukça elverişli olmasıdır. MDF, PVC kaplama, kâğıt kaplama veya doğrudan boyama gibi tekniklerin tamamı ile dekore edilebilir.

Suntalam Nedir?

Günümüz ahşap ve mobilya sektörünün en sık kullanılan hammaddelerinden biri de suntalamdır. Suntalam da tıpkı MDF gibi atık ahşap parçalarının işlenmesiyle üretilir. Ancak aradaki temel fark, MDF’de ahşap atıkları toz hale getirilirken suntalamda talaş haline getirilir. Bu da Suntalamın daha boşluklu bir yapıya sahip olmasına neden olur. Suntalam, diğer ahşap hammaddelerine oranla daha ekonomik bir fiyat aralığına sahiptir. Ayrıca hafif bir yapıya sahip olması, kolayca işlenebilmesi ve çeşitli kaplama ve boyama tekniklerine elverişli olması, suntalamı ahşap ve mobilya sektörü için vazgeçilmez bir malzeme haline getirmiştir. Suntalamın tercihinde dikkat edilecek temel nokta ise kullanılacak alan seçiminin iyi yapılmasıdır.

Etiketler: , ,

Diğer Paylaşımlar:

Menü
× Whatsapp