MDFlam Suntalam Arasındaki Farklar?

folder_openBlog
commentYorum yapılmamış

MDFlam Suntalam Arasındaki Farklılıklar Nedir?

Mdflam Suntalam Arasındaki Farklar: Hem MDFlam, hem de Suntalam, özellikle endüstriyel ahşap olarak tabir edilen hazır mobilya sanayisinde oldukça sık kullanılır. Üretilen mobilyaların tamamı MDFlam veya suntalamdan imal edilebildiği gibi her iki hammaddenin de ortak olarak kullanıldığı mobilya çeşitleri de bir hayli fazladır. Örneğin bir mutfak dolabının zemin ile temas eden ve asıl ağırlığı taşıyan kasası ve rafları MDFlamdan imal edilebilir. Bununla birlikte aynı mutfak dolabının yük binmeyen ve sadece işlevsel ve dekoratif özellik kazandıran kapakları ise suntalamdan imal edilebilir. Böylece hem toplam maliyet düşürülür hem de üretilen malzemenin daha hafif olması sağlanır.

MDFlam Suntalam Arasındaki Farklar: Üretim

MDFlam ile suntalamın farklı karakteristiklere sahip olmasının ana nedeni, üretim safhasında uygulanan tekniklerdir. Her iki ürün de atık ahşabın parçalanması ve tekrardan birleştirilmesi ile imal edilir. MDFlam imal edilirken atık ahşap toz haline getirilir. Toz haline getirilen ahşaba ürünün sahip olması istenilen özelliklere özel kimyasallar eklenir ve yüksek ısı ve basınç altında preslenerek paneller haline getirilir. Suntalamın üretiminde ise atık ahşap toz haline getirilmek yerine küçük odun parçaları (talaş) haline getirilir. Yapıştırma özelliğine sahip özel bir reçine bu talaş yığını ile karıştırılır ve istenilen şekil ve boyuta sahip kalıplara aktarılır. Bu üretim teknikleri, Suntalam ile MDFlam’ın yoğunluklarının ve buna bağlı olarak da dayanımlarının farklı olmasının önünü açmıştır.

MDFlam Suntalam Arasındaki Farklar: Kullanım

Farklı yoğunluklara ve ağırlıklara sahip olmaları, MDFlam ile suntalamın kullanım alanlarının birbirinden ayrılmasına neden olmuştur. MDFlam, dayanıklılığı ile ön plana çıkarken sunta ise hafifliği ve ekonomik yapısı ile dikkat çeker. MDF, dayanıklı yapısı nedeniyle hemen hemen tüm mobilya çeşitlerinde kullanılabilir. Üstelik yoğunluğunun fazla olması, MDF’nin çok farklı şekillerde işlenebilmesinin önünü açar. Sunta ise boşluklu yapısı nedeniyle suya ve neme karşı zayıftır. Üstelik yoğunluğunun düşük olması, suntanın yüke karşı direncinin azalmasına neden olmuştur. Ancak kolay üretilebilmesi ve ekonomik bir çözüm sunması nedeniyle sunta da en az MDF kadar yaygındır.

 

MDFlam Suntalam Arasındaki Farklar

Etiketler: , ,

Diğer Paylaşımlar:

Menü
× Whatsapp